Se așteaptă ca NATO să anunțe selecția companiei suedeze Saab GlobalEye la Summit-ul de la Ankara din 7-8 iulie pentru a înlocui flota sa de 14 aeronave americane de avertizare și control E-3A Sentry. Aceasta contravine total îndemnurilor lui Donald Trump pentru aliați.
Surpriza NATO la Ankara pentru Trump
Dacă va fi confirmată, decizia selectării avioanelor suedeze Saab GlobalEye în locul celor americane ar încheia un proces de achiziții care s-a schimbat fundamental în ultimele 18 luni.
Totodată, anulează decizia NATO din noiembrie 2023 de a achiziționa șase avioane Boeing E-7 Wedgetail.
Este prima flotă de supraveghere aeriană deținută de Alianță centrată pe un sistem de misiune european și nu pe o aeronavă fabricată în SUA.
Surpriza NATO la Ankara pentru Trump. Europa renunță la avioanele SUA de supraveghere pentru o flotă suedeză
NATO se pregătește să anunțe oficial platforma suedeză de supraveghere Saab GlobalEye în timpul summit-ului de la Ankara, care va avea loc în perioada 7-8 iulie.
Schimbarea strategică încheie un proces de achiziții declanșat de anularea de către Forțele Aeriene Americane a propriei foi de parcurs pentru achiziția Boeingului E-7 Wedgetail.

Optând pentru o arhitectură de senzori multi-domeniu integrată la nivel european în locul platformelor tradiționale americane, NATO își stabilește prima flotă de supraveghere aeriană deținută de Alianță, axată pe procesarea distribuită în rețea.
Achizițiile viitoare ale NATO vor transfera capacitatea principală de avertizare timpurie aeriană de la fuselaje Boeing 707 vechi de 40 de ani la o flotă modernă bazată pe avioane de afaceri canadiene Bombardier Global 6000 integrate cu sisteme radar suedeze Erieye ER.
Această achiziție multi-domeniu reprezintă cea mai mare comandă din istoria programului GlobalEye și va transforma centrul operațional istoric de la Baza Aeriană Geilenkirchen în principalul centru de infrastructură din lume pentru platforma proiectată în Suedia.
Trump cerea aliaților europeni să cumpere mai multe echipamente militare din SUA
Decizia ignoră direct cerințele explicite ale președintelui american Donald Trump ca aliații europeni să achiziționeze mai multe echipamente militare fabricate în America.
La 3 iulie 2026, președintele Donald Trump a descris sprijinul continuu al SUA pentru NATO la nivelurile existente drept „ridicol” și a susținut că relația „nu este reciprocă”, îndemnând din nou aliații europeni să își asume o responsabilitate mai mare pentru apărarea colectivă și să achiziționeze mai multe echipamente militare americane, chiar dacă întârzierile și creșterea costurilor livrărilor de F-35 și termenele prelungite pentru sistemele de apărare aeriană Patriot au arătat că creșterea cererii europene nu funcționează întotdeauna.
Toate acestea creează un context politic sensibil, iar un prim pas pentru asumarea unei responsabilități mai mari pentru apărarea colectivă a condus la o decizie a Alianței de a înlocui flota sa E-3 construită în SUA cu aeronave proiectate în Suedia.
Achiziția ar fi cea mai mare comandă GlobalEye plasată vreodată și va înlocui una dintre puținele capabilități militare deținute în comun de NATO, punând capăt a aproape patru decenii în care flota de avertizare aeriană a Alianței era formată exclusiv din aeronave americane care operau de la baza aeriană Geilenkirchen din Germania.
Flota GlobalEye ar putea costa 5 miliarde de euro
Flota SUA a sprijinit operațiuni deasupra Balcanilor, Afganistanului și Irakului, misiuni de securitate al unor summit-uri internaționale majore, precum și misiuni de supraveghere continuă deasupra Flancului estic al NATO de când Rusia a lansat invazia la scară largă în Ucraina în februarie 2022.
Avioanele au avut o capacitate de realimentare aeriană, permițând patrule prelungite în apropierea Europei de Est.
GlobalEye reprezintă o filozofie operațională diferită față de E-3A sau E-7 Wedgetail. Autonomia ajunge la 11 ore în cadrul profilurilor standard de misiune și se poate extinde la 13 ore, în timp ce autonomia aeronavei depășește 11.000 km.
Spre deosebire de E-3A, care transportă în mod normal între 13 și 19 membri ai personalului de misiune, pe lângă echipajul de zbor, GlobalEye își îndeplinește misiunea de supraveghere cu cinci stații de operare printr-o automatizare sporită și procesare a misiunii bazată pe rețea, permițând ca informațiile senzorilor să fie distribuite direct prin rețelele de comandă NATO, decât să fie procesate în principal la bordul aeronavei.
Costul, reziliența industrială și creșterea viitoare a flotei sunt factori importanți. Estimările anterioare indicau că NATO ar putea achiziționa zece până la doisprezece avioane, cu prețuri unitare raportate aproape de 550 de milioane de euro, plasând achiziția la peste 5 miliarde de euro, înainte de a include infrastructura, instruirea, piesele de schimb și asistența pe durata ciclului de viață.
Patru surse NATO au confirmat pentru Reuters că decizia privind înlocuirea AWACS va fi anunțată în timpul Summitului de la Ankara, în timp ce Saab a refuzat să comenteze înainte de confirmarea oficială.
Cele 14 aeronave E-3A Sentry care sunt înlocuite au intrat în serviciu între 1982 și începutul anilor 1990 și formează astăzi Forța NATO de avertizare timpurie și control aerian (NAEW&CF), cu baza permanentă la Geilenkirchen și echipaj format din personal din 21 dintre cele 32 de state membre NATO.
Emiratele Arabe Unite operează în prezent cinci avioane GlobalEye livrate între 2020 și 2024.
Suedia a comandat trei avioane, livrările începând din 2027, după accelerarea programului de înlocuire a aeronavelor Saab 340 AEW transferate în Ucraina.
Franța a semnat un contract ferm pentru două aeronave în decembrie 2025, împreună cu opțiuni pentru două sisteme suplimentare, în timp ce Canada a anunțat negocieri în timpul CANSEC 2026 pentru șase aeronave destinate să consolideze supravegherea arctică și misiunile NORAD.
Germania a identificat public GlobalEye ca fiind soluția sa preferată, în timp ce Egiptul, Danemarca și Finlanda au examinat și aeronava.
Sursă expresspress.ro



