Kelemen Hunor: Sunt șanse „zero” ca legea salarizării să treacă săptămâna aceasta. „4 miliarde sunt enorm de mulți bani când nu-i ai”

Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a lansat un avertisment dur cu privire la calendarul adoptării noii legi a salarizării. Liderul politic a declarat că șansele ca proiectul să fie aprobat în această săptămână sunt „zero”, iar pentru săptămâna viitoare probabilitatea rămâne la fel de scăzută, invocând lipsa unei surse de finanțare clare și necesitatea unor simulări de venituri pentru a evita scăderile salariale.

Blocaj în negocieri: „Nu poți să ai o nouă lege și educația să piardă”

Kelemen Hunor a subliniat că sistemele de sănătate și educație sunt punctele critice ale negocierilor actuale. În timp ce în sănătate situația s-ar putea debloca rapid, în învățământ problemele sunt mult mai complexe și vizează direct veniturile finale ale angajaților.

„În zona de învățământ sunt probleme foarte serioase, acolo nu văd cum se va rezolva și nu văd, cel puțin în acest moment, negocieri în sensul de a ieși din pădure. Nu putem accepta să scadă venitul la nicio categorie socioprofesională din educație”, a explicat președintele UDMR.

Principalele motive ale amânării legii salarizării:

  • Lipsa fondurilor: Anvelopa salarială a crescut de la 8 miliarde la 12,1 miliarde de lei, fără o sursă de finanțare identificată.
  • Riscul scăderii veniturilor: Nu există simulări clare care să garanteze că nicio categorie de angajați nu va primi mai puțini bani.
  • Restanțele magistraților: Statul trebuie să acopere aproximativ 6 miliarde de lei reprezentând drepturi salariale câștigate în instanță de judecători și procurori.

Dilema celor 4 miliarde de lei: „De unde tăiem?”

Liderul UDMR a ridicat semne de întrebare majore privind sustenabilitatea financiară a proiectului. Acesta susține că nu a primit răspunsuri de la partenerii de coaliție sau de la premier cu privire la acoperirea surplusului de 4 miliarde de lei apărut în ultimele discuții.

„Răspunsul «să tăiem de la investiții» nu-l pot accepta, să dăm afară oameni e greu de gestionat și de acceptat, iar să creștem taxele e exclus. Trebuie să vedem de unde aducem aceste sume”, a punctat Kelemen Hunor, adăugând că 4 miliarde reprezintă o sumă enormă atunci când bugetul nu o prevede.

Proteste în spitale și tensiuni în educație

În contextul acestor incertitudini, Federația Sanitas a anunțat încetarea lucrului în 400 de spitale, asigurând doar urgențele. Sindicaliștii cer retragerea proiectului, temându-se de scăderi ale veniturilor, în ciuda asigurărilor date de ministrul Dragoș Pîslaru.

Kelemen Hunor a explicat că diferența dintre „salariu” și „venit” este esențială în această dispută:

  • Educație: Plata diriginției ar costa bugetul 700 de milioane de lei suplimentar.
  • Sporuri: Reducerea sau eliminarea unor sporuri trebuie compensată prin creșterea bazei salariale.
  • Carieră: Sistemul are nevoie de o perspectivă clară pentru tinerii care intră în învățământ, dar și pentru cei cu vechime de peste 30 de ani.

Președintele UDMR a concluzionat că, din punct de vedere politic, nu se poate vota o lege care nu are acoperire bugetară și simulări pentru fiecare categorie profesională, reiterând principiul de bază al formațiunii sale: „nu scade niciun venit”.

 

Articolul %POSTLINK% apare prima dată în %BLOGLINK%.

Sursă comunicateinpresa.ro

Noutăți

Categorii

Din aceiași categorie